Android Cihazlarda Güvenlik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cihazınızdaki güvenlik açıkları, kişisel verilerinizin çalınmasına, cihazınızın kullanılamaz hale gelmesine ve hatta banka hesabınızın, cihazdaki uygulama üzerinden eriştiğiniz dahili riskine neden olabilir. Bu nedenle, android cihazınızı kullanırken çeşitli güvenlik önlemlerine dikkat etmelisiniz.

Yalnızca Google Play Store Uygulamalarını İndirin

Android tabanlı uygulamalar aracılığıyla kimlik ve hesap hırsızlığı çok yaygındır. Uygulamalara yerleştirilen virüsler, cihazın şifresini çalması, kimlik bilgileri ve kişisel dosyaları başkalarının eline geçirmesine neden olabilir. Bu nedenle, bir uygulamayı indirirken güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir. Uygulamaları Google Play dışındaki bir platformda indirdiğinizde, cihazınızı riske atmış olabilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca Google Play Store uygulamalarını indirmeye ve indirdiğiniz uygulamaların derecelendirmelerini ve incelemelerini gözden geçirmeye özen göstermelisiniz.

Cihazınıza başka bir yerden indirilen bir uygulamanız varsa, Ayarlar – Güvenlik – Bilinmeyen kaynaklar seçeneğinin işaretini kaldırarak ve uygulamaları kontrol et kutusunu işaretleyerek uygulamayı algılayabilir ve kaldırabilirsiniz.

Her Zaman VPN Kullanın

Bağlandığınız ağın güvenli olduğunu düşünüyorsanız, IP adresinizin varlığı cihazınız için ciddi bir risktir. Nitekim, IP adresinizi tanımlayan bir siber suçlu, cihaz bilgilerinden bulunduğunuz yere ve hatta kişisel bilgilerinize veri alabilir. Bunu önlemek için VPN yazılımını kullanmalı ve cihazınızı ve verilerinizi tehlikeye atmamak için kullanmalısınız. VPN, bağlantınızı şifreleyerek IP adresinizi gizler ve bu adrese bağlı bilgilerin tamamen tespit edilmesini önler. Ancak, gerçek güvenliği sağlamak için, trafik analizi VPN uygulamalarından uzak durmalısınız.

Uygulama Erişimine Dikkat Edin

Cihazınıza yüklediğiniz uygulama güvenilir bir şirket tarafından geliştirilse bile, uygulama izinlerine dikkat etmeniz gerekir. Nitekim, mikrofon, SMS, sosyal medya hesapları gibi araçlara erişmek isteyen uygulamalar kimlik hırsızlığı için veri sağlayabilir. Örneğin, basit bir oyun veya görsel düzenleme uygulaması SMS, mikrofon gibi araçlara erişmek istiyorsa, burada şüphelenilecek bir şey olduğundan emin olabilirsiniz.

Uygulama yüklemesi sırasında gereken izinleri düzenleyebilir ve Google Ayarları üzerinden önceden yüklediğiniz uygulamaların erişimini kaldırabilirsiniz.

Wi-Fi Bağlantılarına Dikkat Edin

Açık Wi-Fi ağları siber suçlular için en çok kullanılan araçlar arasındadır. Bu şebekelerden cihazlara ve veri hırsızlığına sızmak mümkündür. Böyle bir riski önlemek için, herkese açık ve şifrelenmemiş ağlara bağlanmamalısınız. Havaalanları, kafeteryalar gibi halka açık yerlerde, şifreli ağları seçmek yararlıdır. Ortak alanlarda, belediyeler ve güvenilir kurumlar tarafından yayınlanan ağlara bağlanabilirsiniz. Daha önce riskli bir ağa bağlandıysanız, ağları Ayarlar menüsünün “Wi-Fi” veya “Kablosuz İnternet” bölümünden kaldırabilirsiniz.

Güçlü Şifreler Kullanın

Cihazınızın güvenli olması için, ona yalnızca siz erişebilirsiniz. Üçüncü tarafların cihazınıza erişmesini önlemek için güçlü şifreler kullanmanız gerekir. Bir PIN kodu veya bir grafik yerine, sayıları, rakamları ve simgeleri olan uzun şifreleri kullanabilirsiniz. Keylogger yazılımı ile, karışık değerlerle öngörülemeyen şifreler ayarlayarak cihazınızı güvenli hale getirebilirsiniz.

Google Servis Ayarlarını Yapılandırın Android cihazınıza üçüncü tarafların erişimini ve cihazınızda kullandığınız şifreleri önlemek için Google ayarlarını yapmanız gerekir. Google’ın gelişmiş kimlik doğrulama seçenekleri vardır ve cihazınız veya şifreniz tehlikeye atılsa bile, bu erişimi Google hesabınızdan kontrol edebilir ve engelleyebilirsiniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz