Facebook Hakkında Bilmedikleriniz

facebook

Facebook, Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde öğrenci iken kuruldu. İlk başta sadece Harvard öğrencileri için bir sosyal ağ olarak başlayan Facebook, daha sonra diğer üniversitelere ve sonrasında genel halka açıldı.

Facebook’un orijinal adı “Thefacebook” idi. Ad, okul yıllıklarında öğrencilerin fotoğraflarını ve bilgilerini paylaştığı bir kitap olan “Facebook”tan esinlenmiştir.

Facebook’un mavi renkli logosu, Mark Zuckerberg’in kırmızı-yeşil renk körü olmasından dolayı tercih ettiği bir renk paletiyle ilgilidir. Mavi renk, Zuckerberg’in renk körü olduğu renklerden biridir ve onun için daha belirgin ve kolay ayırt edilebilir bir seçenek olmuştur.

Facebook, 2008 yılında popüler bir sosyal ağ hizmeti olan MySpace’i geride bırakarak dünyanın en büyük sosyal medya platformu haline geldi. Günümüzde milyarlarca aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Facebook, sosyal medya dünyasında büyük bir etki yaratmış ve popülerlik kazanmıştır. 2021 yılı itibarıyla Facebook, dünya genelinde yaklaşık 2.8 milyar aylık aktif kullanıcıya sahiptir.

Facebook’un kullanıcı arayüzü ve özellikleri zamanla değişmiş ve gelişmiştir. Beğenme (like) düğmesi, paylaşımlara yorum yapma, fotoğraf ve video paylaşma gibi özellikler, platformun popülerliğini artırmıştır.

Facebook’un büyümesi, çeşitli satın almalarla da desteklendi. Facebook, Instagram (2012), WhatsApp (2014) ve Oculus VR (2014) gibi popüler şirketleri satın alarak ürün yelpazesini genişletti.

Facebook, kullanıcıların reklamlara maruz kalmasını sağlayarak gelir elde etmektedir. Şirket, reklamverenlere hedefli reklam seçenekleri sunarak kullanıcıların ilgi alanlarına göre reklamları gösterir.

Facebook, kullanıcıların kişisel bilgilerini toplama ve hedefli reklamcılık için kullanma konusunda eleştirilere maruz kalmıştır. 2018’de Cambridge Analytica skandalı, kullanıcı verilerinin izinsiz şekilde toplanması ve kötüye kullanılmasıyla ilgili önemli bir olaydır.

Facebook, günümüzde bir sosyal medya platformundan daha fazlası haline gelmiştir. Şirket, diğer hizmetlerle birlikte Facebook Messenger, Facebook Watch, Facebook Marketplace gibi farklı özellikleri ve uygulamaları da bünyesinde barındırmaktadır.

Facebook’un amacı, dünyadaki insanların birbirleriyle bağlantı kurmasını ve bilgi paylaşmasını kolaylaştırmaktır. İnsanlar, arkadaşlarını bulabilir, etkinliklere katılabilir, haberleri takip edebilir ve fikirlerini paylaşabilirler.

Facebook, sosyal sorumluluk projeleri ve toplumsal etkinliklere de önem vermektedir. Şirket, eğitim, sağlık ve toplumsal gelişim gibi alanlarda çeşitli projeler yürütmekte ve bağışlar yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz