Hava Uydularında 5G Tehdidi Büyüyor

5G sağlayıcıları hava uydularının frekanslarını aşarak doğru hava tahmini için haberi harap edici olabilir.

Nisan ayında, Popular Mechanics, 5G şebeke frekanslarının, benzer bir frekansta hava uydularına müdahale edebileceğini bildirdi. Şimdi, The Verge, mobil endüstrinin Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ve diğer hava durumu veri organizasyonlarının kaygılarına bir darbe vurduğunu bildirdi.

Verge, “Hava durumu tahmincileri, 5G gürültülü bir komşu olmaya başladığında kendilerini korumak için yapabileceklerinin çok fazla olmadığını söylüyor; çünkü izledikleri su buharı molekülleri, 24GHz civarında hafif bir radyo sinyali yayıyor,” diyor. Endüstrinin Dünya Radyo Haberleşme Konferansındaki delegeler, hava kuruluşlarının önerdiğinden ve hatta dilendiğinden çok daha kısıtlayıcı kısıtlamalar için oy kullandı.

Su buharından çıkan minik bip sesleri, aynı radyo frekansındaki 5G sinyalleri ile dolaştırılabilir; tıpkı bir radyo istasyonunun sizden uzaklaştıkça diğerine nasıl baskın yaptığı gibi. Su buharı her zaman çok zayıf bir istasyon olacak ve herhangi bir miktarda radyo sinyali yaydığı gerçeği, çok fazla hava veri toplama işlemini mümkün kılmıştır. Bilim adamları ve yetkililer, su buharı frekansı çevresinde belirli miktarda garantili alan istedi, ancak bunu sanayi grubu tarafından büyük ölçüde azalttı.

Başkan Trump’ın 2017’de NWS’ye liderlik etmesi için özel yarışmacı AccuWeather’un CEO’sunu atamasıyla başlayan, NOAA ve Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS) için zorlu bir kaç yıl oldu. NWS’nin bu verileri genel halka sunmasını engellemek için çok çalıştılar.

Yönetim organları, bu sinyallerin hava durumu uydularına ne kadar zarar verdiğini görmek için gelişen 5G endüstrisini izlemeye söz verdiler, ancak emsal olan prensipten daha fazla konaklama için belirlendi. Güvenilir hava durumu verileri olmadan, sadece özel hava endüstrisi değil, diğer birçokları da acı çekecektir.

Hava durumu uzmanı Dr. Marshall Shepherd, geçen yıl Forbes’e “hava durumu bilgileri yaşamın neredeyse her yönü için kritik öneme sahip: ekonomi, enerji üretimi, havacılık, tarım, ulusal güvenlik, halk sağlığı, etkinlik planlama, inşaat ve hayatın genel korunması veya Mülkiyet. ”Ancak Verge, 5G’nin ABD’nin Çin ve diğerleri tarafından sürdürülmesi veya aşılması gerektiği ve endişelerin alakasız olduğu bir uluslararası ırk olarak gösterildiğini bildirmektedir.

FCC, 5G frekansındaki sınırlamalar için kendi tavsiyesini yaptı, ancak bu teklif, Dünya Meteoroloji Örgütü’nün önerdiğinden 3,000 kat daha fazla gürültüye izin veriyor. Yine de bir uzlaşma öneren bir Avrupa teklifinden 150 kat daha gürültülü oldu. Yeni Dünya Radyo Haberleşme Konferansı kararı en az bundan daha katı.

Her iki hizmetin de ideal tüketici etkinliğinde çalışmasına izin verecek karmaşık düzenlemeler olabilir. Bilim adamları, uyduların ölçüm alabilmesi için ağları açıp kapatabilir veya daha büyük zamanlanmış gözlemler yapmak için daha az talep edilen zamanlardan faydalanabilirler. Yörüngedeki radyo frekansı gerçekten çok karmaşık ve uydular hava durumu veya askeri veya diğer devlet kullanımlarıyla geçilmemek için belirlenmiş bantlara bağlı.

Daha fazla uydu arttıkça, frekansları atamak daha da karmaşık hale gelir, ancak aynı zamanda uzmanlar durumu inceliyor ve yeni çözümler bulmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz