İşte Türkiye’nin 5G Geçiş Tarihi

5g nedir türkiye ne zaman 5g ye geçecek? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türkiye’de GSM operatörlerinin sürpriz noktasında 5G deneyimi sunacağını belirterek, “2020 yılında 5G’de farklı alanlarda yaşanacak” dedi.

5G NEDİR?

Burada, “G,” harfleri İngilizce’deki nesil İngilizce anlamına gelir. Yeni nesil kablosuz bağlantı standartlarının genel adı budur. Tabii ki, önceki teknolojilerle hayatımıza gelen fırsatlara sahibiz.

2017 yılında kurulan 5G teknolojisi, test sürecinin son aşamalarına ulaştı. Bağlantıların ötesine geçen 5G modemli ilk akıllı telefon örneklerini gördük. Bu modemler telefonlardaki küçük merkezi işlemcilere entegre edilmiştir.

5G için, 1 gigabit ve 10 gigabit arasında maksimum veri aktarım hızına ulaşıldığı söylenir. Fakat her yerde bu hızlar aynı olmayacak. 5G’nin 3 temel özelliği olacak: daha büyük veriler için daha hızlı hızlar, daha hızlı yanıt ve daha hızlı yanıt için daha hızlı tepki süreleri ve sensörleri ve akıllı cihazları bağlamak için aynı anda yüzlerce cihazı birbirine bağlayan merkezi ağlar. Bu cümleler çok sıradan görünebilir, ancak değildir. Arabalardan akıllı ev aletlerine kadar her şeyden bahsediyoruz.

PEKİ TÜRKİYE 5G’YE NE ZAMAN GEÇECEK?

Bakış 5G‘yi ve Gelecek Perspektif Panelini İleri Teknolojilerle Düzenleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Vekili Ömer Fatih Sayan, mobil uygulama fuarı Mobil Mobilefest İstanbul’un ikinci gününde Avrasya Show’da kapılarını açtı. Maliyet ve zaman tasarrufu, kaliteli hizmet, ödeme kolaylığı ve müşteri memnuniyetini içeren pek çok beklentiyi karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Sayan, Avrupa’da teknolojiyi kullanan bir traktör üreticisi tarafından geliştirilen mobil uygulamaya atıfta bulunarak, “Traktör lastiği üreticisi tarafından hava tahmininden toprağa yerleştirilen sensör yardımıyla ve o topraktaki en doğru tohumlama sırasını birleştirdi. Tekerleğin anı şu anda ürün daha verimli hale geliyor “dedi.

Mobil uygulamaların yaşam akışını değiştireceğini vurgulayan Sayan, aşağıdaki değerlendirmeleri yaptı:

“5G’nin ticari olarak kullanılabilir bir kullanım için çok kısa vadeli planlar yapmıyoruz. Önceliğimiz, ortak girişimin yapılabilmesi için müşterinin ön cephesini olası yatırımlar olarak açabilmemizdir. Türkiye’nin tüm bölgelerini kullanmadan önce önümüzdeki dönemde ticaret operatörümüzün bazı sürprizler olabileceğini tahmin ediyorum. Bu noktada deneyerek izninizi alarak 5G‘yi sürpriz mekanlarda tanıtacağını düşünüyorum. Zamanı gelince açıklayacaklar. ”

Sayan, hantal bürokrasinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından geride kaldığını ve “2020 yılına kadar 5G’nin farklı alanlarda yaşanacağını” belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz