Site Dışı SEO , Backlink ve Önemi

site dışı seo

Genel anlamda sitenizin bilinirliği yani popülaritesidir. Google bu noktaya inanılmaz bir önem vermektedir. Haksız da sayılmaz. Düşünce basit ; eğer bu site faydalıysa diğer siteler üzerinden tavsiye edilmesi normaldir. Elbette webmaster arkadaşlarımız bunun nasıl kötüye kullanıldığını da biliyor spam sayılan backlink çalışmalarından hacklinke kadar bir çok zararlı ve gereksiz backlink paketi seo adı altında satılmaktadır.

Kalıcı olmaktan uzak bu tür çalışmaların yapaylığını anlamak için Google karmaşık algoritmalar geliştirmiştir. Elbette bu algoritmaların çözülmemesi arama sonuçlarının manipule edilmemesi açısından kritik öneme sahip. Yine de temel felsefe aynı olabildiğince doğal olan backlink inşasında bir sorun bulunmuyor. Bunu yaparken nasıl yapmalıyız ki arama motorunun gözünden düşmeyelim?

Backlink Çeşitliliği

Forum backlink, profil backlink, imza backlink , blog backlink , pdf backlink , video backlink vb çeşitlerden backlink alınmalıdır. Bu linkleri alırken sayıdan çok etkisi önemlidir yüksek Pr değerine sahip düşük alexaya sahip sitelerden farklı tanıtım yazılarını farklı zamanlarda farklı kelimeler üzerinden almak veya kelimeleri harmanlamak en akıllıcası olur.

Rastgelelik

Backlinklerin programlarla saniyeler içinde kasılması , sitelerin on -onbeş dakika içinde onbinlerce blog backlinkle doldurulması filtre cezası veya bomb cezası yemek için kaşınmak demektir. Zira bu tür uygulamalarda hem backlink çeşitliliği yok hem de anlık link artışları söz konusu. Elbette bunlar çok kısa sürede tespit ediliyor ve sıralamalarınıza çok olumsuz bir şekilde yansıyabiliyor. Bu nedenle bu çalışmaların doğalda olduğu gibi zaman aralıklarına bölünerek yapılmasında fayda vardır.

Anchor Text Çeşitliliği

Anchor textler yani üzerinden link sağlanan kelimeler de çeşitli olmalı. Sürekli aynı kelimeden link çıkışları yapılması çalışmanın doğal olmadığını çok net bir şekilde ortaya koyar. Aldığınız backlinkleri direkt link şeklinde değil de makale içerisinden almakta fayda var. İdeal olan bir makalede bir tane link olması fakat dört tane link de verilebilir tercihen bu linklerden birini yazı içindeki resimden almanız daha etkili olacaktır. SEO uyumlu makale nasıl olmalıdır şeklinde bir yazı ile bu noktaya da ışık tutmaya çalışacağız.

Dofollow – Nofollow Linkler

Alınan backlinkerin  rel=”dofollow”  şeklinde belirtilmesi ben bu siteye kefilim demektir. Eğer rel=”nofollow”  şeklinde link verilmişse ben kefil değilim link verdiğime bakma demektir. Kısaca bir kefalet sistemidir ve gereklidir de. Çünkü her önünüze gelene sitenizden link verirseniz bu sitenizin zararına olur fakat kaliteli sitelere link vermekte fayda vardır.

Dofollow linkler elbette çok etkilidir şüphesiz bu etkinin derecesi link veren sitenin kalitesine de bağlıdır kaliteli sitelerden link alabilmek Google arama motoru gözünde ciddi bir artı puan olduğundan dolayı etkisi büyüktür. Bu nofollow linklerin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor sadece dofollow link yerine dofollow – nofollow linkleme yapılması daha doğru stratejidir. Ağırlık dofollow linklerden yana olabilir ama çok sayıda nofollow link olmasındansa az dofollow link olması daha iyidir.

Sosyal Medya Linkleri

Sitenizin facebook ve twitter paylaşımları da site dışı SEO nun vazgeçilmez bir unsurudur. Eğer sosyal medyada konuşuluyorsanız bu sizin kaliteli olduğunuzu gösterir ve sosyal medyada paylaşılan linkleriniz hem buradan trafik kazanır hem de rakiplerinize göre etkili ve doğal backlink elde etmiş olursunuz. Yapacağınız işlem basit ya sitenize sosyal medya butonları koyup kullanıcılarınızın bunu paylaşmasını veya beğenmesini teşvik edeceksiniz veya sosyal medya sayfaları açıp her girdiğiniz içeriğin otomatik olarak buralarda paylaşılmasını sağlayacaksınız.

Bunu facebook için yapan RSS Graffiti diye bir uygulama olduğunu biliyorum herşeyi otomatik yapıyor. Günümüzde facebook ve twitter yanında flickr, instagram, vine, friendfeed ve linkedin gibi platformlar da hızla popülerlik kazanıyor farklılık ve rastgelelik seo çalışmalarının vazgeçilmezidir bunun için farklı sosyal medya sitelerinden link almanızın etkisi çok daha fazla olur.

Video Backlink

Pekçok popüler video paylaşım sitesi videoların upload edilmesi sırasında açıklama kısmına site url yazılmasına izin vermektedir. Youtube da sadece url paylaşabilirsiniz anchor text üzerinden link veremezsiniz fakat vimeo.com da anahtar kelime üzerinden linkleme yapmak mümkün. Sadece youtube ve vimeo ile sınırlı değil  diğer video paylaşım sitelerinde de açıklama kısmına sayfa ve site linklerinizi girebilirsiniz. Burada önemli husus videoların orjinal olmasıdır bunu anlamak Google için çocuk oyuncağıdır video içindeki sesleri ayıklayıp telif hakkı ihlali uyarısı veren sistemleri geliştiren Google mühendisleri emin olun çok daha fazlasını yapabilen bir arama motoru algoritmasını geliştirmişlerdir. Bu nedenle orjinal video yapmak video linkleriniz için altın değerindedir.

Uzun lafın kısası etkili bir site dışı seo çalışması doğal görünüm üzerine inşa edilmeli linkler direkt tek bir kelimeden alınmamalı tanıtım yazıları ve makaleler içerisinden alınmalıdır. Bu makalelerin de sitenizin içeriğiyle ilgili olması şart artık buna da dikkat ediliyor. Backlink çalışması yaptırmayın demiyoruz yaptırıyorsanız ani link kasılmalarından uzak durun.

Günümüzde SEO uzmanı geçinen pek çok tecrübesiz umut taciri ellerine geçirdikleri warez SEO programlarıyla forumlardan topladıkları müşterileri mağdur ediyor. Bir siteye 15 dakika içerisinde yüz tane forum tanıtımı hem de aynı makale üzerinden eklemek forum poster vb ile ne kadar sağlıklı bir backlink çalışması olur sizin takdirinize bırakıyorum. Bunun yerine farklı veya harmanlanmış tanıtım yazıları en azından içindeki bazı linkler sürekli değiştirilmek suretiyle yayınlandığında hem kalıcı yükselme sağlar hem de zamana yayılarak çalışma yapıldığından doğallık sağlanmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz