İnternet Hakkında Bilmediğiniz Sekiz Şey

İnternet bundan kırk sene önce California Üniversitesi, Los Angeles laboratuvarlarında doğdu. Bugün tüm gezegeni kaplıyor ve 1.5 milyardan fazla insanın günlük rutininin bir parçası. Elbette interneti hep olacakmış gibi kabul etmek ve devam etmekte olan bir iş olduğunu unutmak çok kolay. Peki onu nasıl güçler şekillendiriyor, ne kadar büyüdü ve kendine ait bir aklı olacak mı? Bunu anlayabilmek için bazı soru ve cevaplar hazırladık.

1. İnterneti kim kontrol eder?

Bunun gerçek cevabı ‘hiçkimse’dir. Ancak bu durumu herkes kabullenemiyor.

2. İnternetin kendine ait bir aklı olabilir mi?

Mühendislik anlamında bakıldığında insan beyni ve internetin karmaşık devre düğümleri arasında benzerlikler bulmak kolaydır. Yani internet için bilinç bir sonraki aşama olursa hiç şaşırmayın.

3. Peki bu ağ ne kadar büyük?

2008’de Google sistemlerinin bir trilyon farklı sayfa kaydettiğini duyurdu. Ancak bu bile gerçek büyüklüğün yalnızca ufak bir parçası olarak görülebilir.

4. Yalnızca bir internet mi var?

İnternet çoğu büyük ağlarda üniversiteler, iş yerleri ve benzer yerler tarafından çalıştırılan bağlantılı bilgisayarların tamamen farklı bir alaşımıdır. Yani tüm her şeyi ondan başka bir şey bağlayabilir mi?

5. İnternet de kredi krizinden etkilendi mi?

 Gayrimenkul fiyatları düşüyor, büyümelerde ciddi bir düşüş var, altyapı planları çöküyor ve otoriteler felaketi bertaraf etmek için daha çok para basıyor. İşte görsel dünya böyle işliyor.

6. İnternetin kör noktaları nereler?

İnternet üzerinde uzak dursanız iyi olacak pek çok yer var. Bunların bazıları bilgisayarınızın virüslerle dolmasına sebep olabilir. Elbette bir de ‘karanlık delik’ler var.

7. İnternet çevreye zarar veriyor mu?

Atlantik’in öbür ucuna bir e-posta göndermek jet yakıtı harcamaz tabii ki ancak internetin de kendine ait dev bir karbon izi vardır.

8. İnterneti kapatmak mümkün mü?

En büyük siber hücumlar bile interneti yenmeyi başaramamışken hükümetlerin bundan daha iyi bir sonuç elde edeceği düşünülemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz